Daleká cesta za domovem – Richard Adams
Hraka sem, hraka tam, hlavně že to všechno dobře dopadne. Králík divoký (Oryctolagus cuniculus) je savec. Na tom se shodneme všichni. Někteří králíci divocí se exportovali do polohy kurážné, snad až hrdinské. A to jen díky Richardovi Adamsovi. Ne, jejich svět nezačal trapným Fiat Lux. Jejich svět začal, když El-hrerán pocítil neuvěřitelnou chuť někoho přečurat. V ten moment spatřilo světlo světa veškeré králictvo.
Kniha Daleká cesta za domovem není o El-hreránovi, i když i něm se v ní všelicos dovíme. Kniha Daleká cesta za domovem je o jeho chrabrých potomcích. Většina na sebe béře jména lučních květin. Většina s děsem očekává za každým rohem Hombu. A i když s ňonou moc řečí není, bavit se s ním dá.
Tak a dost. Zatím to vypadá, že kniha je jemně infantilní a vcelku o ničem. Takovým prádlem bych tu mávat neměl, když je řeč o Králících. O těch Králících. Totiž o Králících s velkým K.
Kniha Daleká cesta za domovem je neskutečně krásná. A to v kterémkoliv věku. Stejně jako je krabice se hrou Člověče, nezlob se okrášlena varováním – od 9 do 99 let – bylo by možné tímto varováním ohraničit i přebal knihy.
Děj je hutný. Vypravěčský um páně Adamsův je uchvacující. Logická návaznost v příběhu přísně vzata. A to vžití do hlavních postav, které v čtenáři Adams dokázal vyvolat, je dechberoucí.
Po přečtení knihy budete, když už budete natolik neuctiví, brát králíka na divoko do úst s neutuchající úctou a s podvečerními omluvami šeptanými do větru. Co když to rozplývající se stehýnko bylo stehýnko Lískáčova prapravnuka. Možné je všechno. Export česneku z PRCu, rajčata ze Španěl, Okurka z Ekvádoru, tak proč ne králičina odtržená od mušky Anglickému hajnému? Pozor na to, co se žere, aby se nezačlo žrát něco nám milého a známého. Ne snad dědeček, ale bratranec z třetího kolene už by v úvahu padnout mohl.
Králičí život je trudný. Je obklopen Tisícerem, které jakoby si vzalo za smysl života celé králictvo vyhubit. Jen pro to potěšení ze záhuby. Tisícerem se rozumí liška, jezevec, orel, na klidně se pasoucí houf oryctolagusů padající skalní masiv. Ne, člověk má zase vymezenou roli. Ten nepatří do tisícera. Ten je jen jeden. Samostatná položka pro pohrdání býložravci.
Skupina králíků opouští starou kolonii a jdou hledat svůj nový domov. Cestou zažijí mnohá dobrodružství. V novém domově zjistí, že si sebou zapomněli vzít základní vybavení pro přežití. Tedy ramlice. A nastává další výprava za dobrodružstvím. Pro ramlice, aby život zůstal zachován, aby radost naplnila dušičky.
Adams se mistrně vyrovnal s dějem, popsal mnoho stran poučných, kde se čtenář dozví něco ze života králíků. Narazí na lidská zřízení nezřízené tyranie, vtělené do usurpátorského králičího generála Čistce. Vtělí králíkům duše pohříchu zvídavé a nesmírně lidské.
Je-li ve vašem obydlí tvor ne nepodobný člověku, kterému lze bez uzardění říkat s láskou – mé dítě – a tento tvor prazvláštních chutí stále vyžaduje ční na dobrou noc, neuděláte chybu, pokud sáhnete právě po tomto titulu. Dítě usne s pocitem krásně prožitého dne, když onen bude zakončen Dalekou cestou za domovem. A každého čtoucího bude mámit puzení neodložit knihu dítěti k hlavě na zítřejší dobrou noc, ale potajmu si ho dotarabit do pelechu a pokračovat ve čtení už bez dítěte. Alespoň by se čtoucí nemusel před dítětem stydět za ty vytahané nervy, které při čtení čtenářovi vlají hrůzně za hlavou. Nádherná kniha.