Dobrý den, každý týden u nás najdete v sekci Nově zadané knihy nově zadané tituly


  http://www.kacur.cz/index.asp?menu=1163

 

 

zpět na seznam

69. kulturní čtvrtek – Češi a moře

Antikvář Kačur se jen pro tento díl kulturních čtvrtků převlékl za Nicka Slaughtera, aby s jistou nadsázkou pohovořil o moři. O Češích. O básních. I o klidu rušeném ženským smíchem. Před divákem se rozprostře krása řeckého pobřeží a řečnící pan Kačur.

Jak hovořit o komoditě, která právě tolik chybí. O vášni mořské vlny, která otlouká tu směšnou chudobu lidských životů bez bázně, bez ohledu.

V moři žijí žraloci. A Máj o moři není. Ne, ani ta zatrachtilá Kytice se o moři nezmiňuje. Jirásek jen zahlcuje čtenáře mořem metafor a popisů krajiny sice líbezné, ale když na deset stran popisované, tak značně nudné. Kde hledat moře, aby to nepáchlo lacinosti. On se ten vodní masiv dá nádherně zneužít.

Jediným českým přínosem co se týká literatury a moří, je vlastně jen výlet Hrabalův, kde v jeho životopise trčí na fotografii orámován právě, a napětí může růst, právě mořem. Přínos je to jistě dostatečný.

Pan Kačur si dovolenou jistě užil. Ale tož přejme mu to.

J.S.CH.

29.9.2011
Právě v prodeji Urlich a Duševní porno
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím