Dobrý den, naše výdejní místo je uzavřené, knihy objednané k os. vyzvednutí -( podrobnější informace najdete v souhrnu Vaší objednávky) Děkujeme

 

 

zpět na seznam

61. kulturní čtvrtek - Po pražských stopách Franze Kafky

Naše cesta po stopách F. Kafky skončila v restauraci U Templáře v Masné ulici. Téměř naproti stojí budova bývalé obecní školy, kterou Kafka navštěvoval a která nám poskytla důvod dojít až do této ulice a usednou u stolu, dát si pár piv a zhodnotit naše kafkovské putování.

Od oněch chvil uplynuli nejméně dva týdny, naše reportáž je již zpracována a visí na našich internetových stránkách a já musím napsat doplňující text a ono zpětné ohlédnutí na naše posezení U Templáře, onen posun na časové pomyslné ose zpět do minulosti, mne přivedl na jistou interpretaci Kafky, která tady určitě již je. Jenom jsem neměl příležitost si ji někde přečíst, protože zkrátka nejsem literární vědec, ale pouze jakási existence bez budoucnosti, což ji ovšem nebrání v činění závěrů literárně teoretického charakteru.

Jak je nám všem dobře známo Kafkovi hrdinové nežijí v právě nejpříjemnějším světě. Jsou svazováni a ničeni jakýmisi nadosobními silami, v nichž lze také vidět pouhopouhé sociální mechanismy, tedy něco jako byrokratické zákonitosti, proti nimž nemá obyčejný smrtelník odvolání. Ale možná měl Kafka při svém psaní na mysli poněkud abstraktnější zákonitosti svazující neodvolatelně nás smrtelníky a čtenáře, mimo jiné, také třeba Zámku.

Jednou z takových sítí, do nichž jsme polapeni, aniž bychom si ji hmatatelně uvědomovali je starý známy trojrozměrný prostor a doplněn časem prostor čtyřrozměrný, v němž si spokojeně plaveme jako nějaké akvarijní rybky v akváriu a z něhož se nevyvlékneme tak snadno jako nám to jde po ránu z pyžama.

Obzvláště znepokojující je čtvrtá část našich koordinát, totiž čas. Jak reálně jsem si připadal, jak trvale a skutečně, když jsem seděl s Jonášem a přítelem fyzikem, u stolu v restauraci U Templáře, která právě teď bezpochyby dále klidně existuje v Masné ulici, ale my už jsme někde jinde a mezitím se toho událo mnoho, ale svým způsobem vůbec nic.

26.5.2011
Právě v prodeji Urlich a Duševní porno
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím