Goethe v Čechách
Takže vystoupil jsem z tramvaje č. 11 nad Muzeem, prošel hrůzostrašným podchodem pod magistrálou, kde jsem si v ruském obchůdku koupil červené krymské víno za 149Kč a pokračoval přes vestibul stanice metra Muzeum, kde jsem si ještě v trafice koupil cigarety Davidoff za 84Kč a jeden Tic Tac za 14Kč,což je nehorázná cena, poněvadž v obchodní síti Lidl ho můžete pořídit za pouhých 9.90Kč,což je nádherně virtuální cena, poněvadž haléře byli staženy z oběhu již před několika lety, abych se vynořil na zasněženém Václavském náměstí utopeném v chumelenici a přizračně oranžovém svitu pouličních lamp. Jaký to pohled. Nalevo zmrzlý sv.Václav, napravo,dole,nahoře bílé vločky, věru nezvyklá situace.
Neměl jsem ovšem náladu kochat se zimními náladami velkoměsta i kvapně jsem vyrazil do nejbližšího knihkupectví pod palácem Blaník,kde mi řekli,že Goetha nemají a já pokračoval naproti do tzv.paláce knih Luxor,což by i odpovídalo, protože knih tam mají opravdu hodně. Zde mne slečna od informací, poté co nahlédla do počítače poslal do oddělení memoárů, čtvrtý regál, police dole, kde jsem objevil ledacos zajímavého, nikoli však Goetha. Chvíli jsme ho hledali se dvěma zaměstnanci, ale nenašli.
Slečna v informacích se opět podívala do počítače a sdělila mi, že by mohli mít šest kousků výše zmíněné knihy v prodejně knih Černá labuť Na Poříčí, kam jsem také došel, bohužel až po zavírací době i nezbylo mi vrátit se tam na druhý den,tj. v pondělí,což znamenalo, že červené krymské víno určené jako doplněk k četbě Urzidilovy knihy bylo již vypito,bale naštěstí jsem si tam konečně Goetheho v Čechách pořídil.
Celou tu dobu jsem se rozčiloval, jak je vůbec možné, že taková zásadní věc se nalézá v Praze pouze v šesti exemplářích. Říkal jsem si, to je hotový skandál, ale když jsem se podíval do tiráže, zjistil jsem, že skandální je můj přehled o knižních novinkách, neboť kniha vyšla již v roce 2009 a nyní máme již rok 2011. Není tedy divu, že se téměř rozprodala, což svědčí o poměrně živém zájmu čtenářského publika i o takové poněkud odtažitá témata jakým pobyt jednoho z největších německých básníků tady u nás je.
Mimo jiné původní německé vydání je z šedesátých let minulého století. Uplynulo skoro padesát let a my ji máme v češtině, tomu říkám rychlost,která ovšem byla způsobená také tím, že Urzidil nebyl ideologicky vhodným autorem, který mimo jiné napsal knihu vzpomínek na Kafku To byl Kafka, která vyšla v roce 2010 a kterou už jsem si pořídil za poněkud méně dramatických okolností za 198Kč.